Kościół i Parafia

Parafia  Matki  Boskiej Królowej  Polski charakteryzowana jest jako „ jedyna parafia rolnicza
w Świebodzicach ”. Do roku 1975 Ciernie – dziś nazwa ulicy, wzdłuż której rozbudowała się dzielnica – posiadały status niewielkiej wsi. Wielu parafian – mimo wchłonięcia przez system miejski – nadal znajduje zatrudnienie w rolnictwie i prowadzi przydomowe gospodarstwa. Nowa wspólnota została wydzielona z parafii św. Franciszka z Asyżu z inicjatywy samych mieszkańców. Erygował ją 26 listopada 2000 roku biskup Tadeusz Rybak.

Żeby parafia mogła w pełni funkcjonować, należało w pierwszej kolejności przystosować świątynię do potrzeb kultu religijnego oraz wybudować plebanię. Wcześniej znajdowała się tu jedynie ewangelicka kaplica cmentarna, postawiona około 1875roku. Po drugiej wojnie światowej doszczętnie zrujnowana i ograbiona. Przed całkowita ruina ocalił ją ks. Daniel Dąbrowski, który już w 1978 roku podjął gruntowną odbudowę świątyni. Dzięki tym zabiegom powstał jednonawowy kościół oparty na prostej konstrukcji, z niewysoką, kwadratową wieżą wieńczoną połyskliwym hełmem. Nowy Dom Boży – wraz z cmentarzem – został poświecony 3 listopada 1991 roku przez biskupa Jana Tyrawę. Kilka miesięcy po tym wydarzeniu (30 czerwca 1992) decyzją Legnickiej Kurii Biskupiej erygowano tu Samodzielny Ośrodek Duszpasterski, zaś 25 grudnia 1994 roku ustanowiono świątynię kościołem rektoralnym Matki Bożej Królowej Polski.

Biel kościelnych murów równoważą ciemniejsze – drewniane elementy wystroju. Pięcioboczne prezbiterium rozświetlają dwa okna witrażowe – jedno z nich upamiętnia pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski w 1991 roku, zas drugie poświęcone jest wielce zasłużonemu dla Kościoła wrocławskiego kardynałowi Henrykowi Gulbinowiczowi. Pozostałe szklane mozaiki przedstawiają heroiny, męczennice I wieku chrześcijaństwa – św. Małgorzatę, św. Łucję, św. Barbarę, św. Apolonię, św. Juliannę oraz św. Katarzynę. W drewnianym ołtarzu głównym zatopiony jest wizerunek Matki Bożej Czarnej Madonny. Wśród zabytków na terenie parafii znajdują się także krzyże pokutne – tak charakterystyczne dla śląskiego krajobrazu.

Wspólnotę parafialną ubogacają swoją posługą: Rada Parafialna, schola, Słuzba Liturgiczna oraz Żywy Różaniec. Wspólnotę modlitewną, która powstała ponad pół wieku temu założył przybyły ze Wschodu Leopold Borowiec. Duchownym opiekunem wiernych jest ks. Witold Wojewódka - od 1991 rektor, a od 2000 do chwili obecnej proboszcz parafii

Kościoły Diecezji Świdnickiej - nasze dziedzictwo. Wydawnictwo Ikona, Tom IILiczba mieszkańców:1300

Ulice: Ciernie 1- 176, Zielona, Olszańska, Białe Górki, Boczna, Droga Węglowa

Szkoły: Publiczny Zespól Szkół Integracyjnych (Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, Przedszkole)

Odpust: 3 maja

Wieczysta Adoracja: 23 maja, 22 listopada

Porządek Mszy świętych: dni powszednie 17.30, dni świąteczne 9.00. 10.30

Cmentarz: parafialny

Księgi Metrykalne: Księga chrztów od 1992, K. ślubów od 1992, K. zgonów od 1991