Majowe

 

Miesiąc maj kojarzy się nam przede wszystkim z nabożeństwami ku czci Matki Najświętszej. W godzinach wieczornych, zarówno w kościołach, jak i przy przydrożnych kapliczkach zbierają się ludzie, którzy chcą oddać hołd Tej, która jest nie tylko Matką Syna Bożego, ale również troskliwą Matką wszystkich cierpiących i potrzebujących pocieszenia.

Nabożeństwa majowe narodziły się w XIII w. w Hiszpanii, gdzie król Alfons X był ich gorliwym propagatorem. Do Polski przywędrowały dopiero w XIX w., ale bardzo szybko stały się ważnym elementem polskiej, tradycyjnej religijności. Nie wyobrażamy już sobie kultu Maryjnego bez nabożeństw majowych, tak jak nie wyobrażamy sobie Polskości bez kultu Maryjnego.

W naszej parafii Nabożeństwa Majowe odprawiane są w maju codziennie przed Mszą Św. o godz. 17.30

 

majowe